W naszych miastach zagościła ona na masową skalę w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia. Poniszczone chodniku i rozpadające się płyty pamiętały jeszcze poprzednią epokę, dlatego gdy po raz pierwszy pojawiła się kostka kamienna i zaczęła być stosowana na szeroką skalę, bardzo przypadła do gustu mieszkańcom miast, bo wprowadziła nową jakość w estetyce, a z całą pewnością odróżniała się od starych chodników.
Chociaż upłynęło już wiele lat od jej pierwszego zastosowania, wciąż kostka kamienna jest najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się chodniki, betonowe place i inne podobne nawierzchnie, nawet ścieżki rowerowe, z czego akurat ich użytkownicy nie zawsze akceptując, twierdząc, że po kostce koło toczy się mimo wszystko gorzej. W istocie jednak, jak widać, kostka kamienna została zaakceptowana przez mieszkańców, jak też przez władze miejskie, które chętnie stosują ją poza zabytkowymi centrami miast na wszystkich chodnikach osiedlowych i wzdłuż arterii komunikacyjnych.
W przeciwieństwie do innych sposobów utwardzania chodnika ma kostka kamienna tę zaletę, że w razie potrzeby bardzo łatwo ją zdjąć, aby po chwili położyć na nowo. Czasem jest to potrzebne na przykład w takich sytuacjach, jak remont rur kanalizacyjnych, przewodów podziemnych elektrycznych, czy też konieczność położenia nowych. Wtedy można bez problemu rozkopać chodnik, następnie przy kończeniu prac, zakopać go ponownie, a kostka kamienna może być spokojnie położona na nowo. A nie da się na przykład zrobić tak z asfaltem.